Seçil Karamuklu E. (Yürütücü)
TÜBİTAK Projesi, 2022 - 2023
Bu projede, özel eğitim sınıfına devam eden
hafif düzey zihinsel yetersizliği olan ortaokul öğrencileri ile hafif düzey
zihinsel yetersizliği olan öğrencilerle çalışan öğretmenler olmak üzere iki
hedef kitle yer almaktadır. Birinci hedef kitleyi oluşturan öğrencilerin tümel
gelişim alanlarının desteklenmesi ile yaşantı temelli çalışmalarda sorumluluk
alabilmeleri, grubun bir parçası olabilmeleri, aidiyet duygusunu tadabilmeleri,
topluluk önünde kendilerini ifade edebilmeleri ile fen-matematik, Türkçe ve
sosyal bilimlerin gerektirdiği akademik becerileri edinebilmeleri hususlarında
desteklenmeleri amaçlanmaktadır. İkinci hedef kitleyi oluşturan öğretmenlerin
ise öğrencilerine yönelik mesleki yeterliklerinin geliştirilmesi
hedeflenmektedir. Bu hedefler doğrultusunda 2022-2023 eğitim-öğretim dönemi
içerisinde 05-11 Haziran 2023 tarihleri arasında 15 öğretmen ve 10 öğrenci
proje etkinlik kapsamında yer alacaktır. İlgili projede ilk dört günde
öğrencilere yönelik gerçekleştirilecek toplam on dört etkinlik ile son üç günde
öğretmenlere yönelik gerçekleştirilecek toplam dokuz etkinlik planlanmaktadır. Proje
etkinlik sürecinde Şimşek, (2021) tarafından geliştirilen ‘‘Kapsayıcı Eğitime Yönelik Farkındalık
Ölçeği’’ gerçekleştirilecek olan öğretmen etkinliklerinde ön-test son-test
şeklinde öğretmenlere uygulanacaktır. Ayrıca öğretmen ve öğrencilerden oluşan
katılımcılara yönelik proje yürütücüsü ve uzmanlar tarafından geliştirilen yarı
yapılandırılmış veri toplama araçları da kullanılacaktır. Her iki hedef kitleye
de uygulanacak veri toplama araçları; yarı yapılandırılmış görüşme formu,
oturum sonu değerlendirme formu, yarı yapılandırılmış yansıtıcı günlükler ve
her etkinliğin başında, ortasında ve sonunda uygulanacak olan duygu kutusu
değerlendirme aracıdır. Öğretmen öz-değerlendirme formu ise yalnızca
öğretmenlere yönelik hazırlanmıştır. Bu proje, öğretmenlerin hafif düzey
zihinsel yetersizliği olan öğrencilerine yönelik farklı alanlarda
gerçekleştirilen güncel yaklaşım ve yöntemleri keşfetmelerine, içerik
geliştirme ve etkinlik tasarlama yeterliklerine katkı sağlayacaktır. Ayrıca, bu
proje ile birbirinden farklı amaçların kapsayıcı şekilde tasarlandığı
etkinlikler ile hafif düzey zihinsel yetersizliği olan öğrencilerin tümel
gelişim alanlarına da katkı sunulacaktır. Proje çıktılarının İl Milli Eğitim
Müdürlüğü, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi sosyal medya platformları, proje web sitesi
ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi resmi web sitesinde
paylaşılmasıyla birlikte ilgili alandaki tüm bireylerin farkındalık
düzeylerinin artırılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.