Diggability Classification of Rock Units Encountered in Eskişehir Karaburhan Open-Pit Mine and Unit Cost Analysis of Stripping


Ceylanoğlu A., Kahriman A., Durutürk Y. S., Uysal Ö., Gül Y.

Madencilik Dergisi, vol.35, no.3, pp.3-13, 1996 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 35 Issue: 3
  • Publication Date: 1996
  • Journal Name: Madencilik Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.3-13
  • Sivas Cumhuriyet University Affiliated: Yes

Abstract

Strength and digging difficulty classes of ore and surrounding rocks together with orebody model are the most important parameters that should be taken into consideration during the preparation of open-pit mining projects and equipment selection. In this study, some mass and material properties of the rocks in Eskişehir-Karaburhan chromite open-pit mine were determined and digging difficulty classification of these rock units were made according to the current classification systems. In addition, the unit operations had been studied by field observations and performance measurements. At the end of the economic analysis using the obtained data, the unit cost of stripping was determined.

Açık ocak projelendirme çalışmalarında ve ekipman seçiminde cevher modeli ile birlikte cevher ve yankayaçlann sağlamlık ve kazı zorluğu dereceleri, gözönüne alınması gereken en önemli parametrelerdir. Bu çalışma kapsamında Eskişehir-Karaburhan krom açık ocağında yer alan kaya birimlerinin, bazı kütle ve malzeme özellikleri belirlenmiş ve mevcut sınıflama sistemleri kullanılarak kazı zorluğu sınıflamaları yapılmıştır. Bunun yanısıra, yerinde yapılan gözlem ve performans ölçümleri ile birim operasyonlar incelenmiştir. Elde edilen verilerle yapılan ekonomik analiz sonucunda örtükazı birini maliyeti belirlenmiştir.