General Information

Institutional Information: Tıp Fakültesi, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü, Anesteziyoloji Ve Reanimasyon
Research Areas: Health Sciences

Metrics

Publication

118

Citation (WoS)

59

H-Index (WoS)

3

Citation (Scopus)

94

H-Index (Scopus)

4

Thesis Advisory

8

Open Access

19
UN Sustainable Development Goals

Biography

          1974'te Ankara'da doğdu. İlkokulu Ankara Anıttepe İlkokulu'nda, ortaokul ve liseyi Ankara Gazi Anadolu Lisesi ve Konya (Meram) Anadolu Lisesi'nde okudu.1992'de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı.1998 yılında tıp fakültesinden mezuniyeti sonrası, Ankara'da çeşitli Devlet kurumlarında pratisyen hekim olarak görev yaptı. Aynı yıllarda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı'nda da dışarıdan doktora öğrenciliğine devam etti.

          Nisan 2003'de Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ile kazandığı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı'ndan 2008 yılında Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı olarak mezun oldu. Aynı yıl Devlet Hizmeti Yükümlüsü olarak Elazığ Harput Devlet Hastanesi'ne atandı. Kısa bir süre sonra ise yedek subay olarak vatani görevini yerine getirmek üzere Milli Savunma Bakanlığı'na başvurdu, bir yıllık askerlik görevini Ankara'da T.C Genelkurmay Başkanlığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda Uzman Tabip Teğmen olarak 2009 yılında tamamladı.

Elazığ'daki Devlet Hizmeti sona erdikten sonra 2011 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı'na öğretim üyesi (Yardımcı Doçent) olarak atandı. 2014 yılı başlarında kardeş ülke Azerbaycan'da 3 ay süreyle konuk öğretim üyesi olarak bulundu. Azerbaycan Tıp Üniversitesi Cerrahi Kliniği Bakü Yeni Binası'nda, modern ameliyathanelerin faaliyete alınmasında öğretim üyesi olarak gerek know-how düzeyinde, gerekse sahada bizzat çalışmalar yaparak katkılarda bulundu. Dr. İSBİR o tarihte henüz faaliyete geçen bu hastanedeki ilk ameliyata da Azerbaycan'lı cerrahi ekiple birlikte anestezi uzmanı olarak bizzat katılmıştır.

           Dr. Ahmet Cemil İSBİR Eylül 2015'te Doçent oldu. 2018-2021 yılları arasında ise kendisine Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Ameliyathane Sorumlu Öğretim üyesi olarak idari görev verildi.

           Tüm Dünya ile birlikte Türkiye'de de Korona virüs (COVID-19) pandemisi başladığında, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ile Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden bir gurup öğretim üyesi mühendis ve araştırma görevlisi ile birlikte Mart 2020'de "Entübasyon işlemi sırasında sağlık personellerini koronavirüs etkisinden koruyucu yerli ekipman geliştirme ve bu konudaki yüksek maliyetli dışa bağımlılığı azaltma" adına, Türkiye'de üretilen ilk yerli ve maliyet etkin, blade ve handle bölümü "kullan-at", kamera kısmı ise "kullan-steril et-tekrar kullan" hibrid özelliklerine sahip video-laringoskop olan "LarinCOVIDeo" isimli tıbbi cihazın üç farklı prototipinin geliştirilmesine katkı sağladı.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve tamamen fonksiyonel bir video-laringoskop olan LarinCOVIDeo'nun v3 prototipi, ulusal basın, haber kanalları ve ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bülteni'nde de yer aldı.

          Ulusal ve uluslararası dergilerde bir çok makaleleri, bildiri ve çeşitli yayınları bulunan Dr. Ahmet Cemil İSBİR Şubat 2021'de Profesör olmuştur. 

Contact

Web Page
https://avesis.cumhuriyet.edu.tr/acisbir
Office
Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı
Address
Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Sivas, TÜRKİYE