Genel Bilgiler

Biyografi

Dr. Hidayet Takcı, lisans derecesini 1997 yılında Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden aldı. 1999 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) Bilgisayar Mühendisliği bölümünden yüksek lisans derecesini alan Dr. Takcı 2005 yılında GYTE Bilgisayar Mühendisliği bölümünden doktora derecesini aldı. 14 yıl boyunca Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Araştırma Görevlisi ve Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. GYTE’de görev yaptığı yıllarda lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde dersler verdi. 2009 Bahar – 2010 Bahar arasında 1 yıl süre ile Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü bünyesinde Post Doktorasını tamamladı.

Dr. Takcı bugüne kadar temel olarak iki alanda çalıştı: Veri Bilimi ve Bilgi Güvenliği. Bilgi güvenliği alanında Saldırı Tespit Sistemleri (Intrusion Detection Systems), Risk Yönetimi/Değerlendirme ve Mahremiyet (Privacy) alanlarında çalıştı. Veri Bilimi alanında ise Veri Madenciliği (Data Mining), Metin Madenciliği (Text Mining), Kavram Madenciliği (Concept Mining), Web Madenciliği (Web Mining), Günlük Madenciliği (Log Mining), Tıbbi Veri Madenciliği (Medical Data Mining), Eğitimsel Veri Madenciliği (Educational Data Mining) ve Makine Öğrenmesi (Machine Learning) gibi alanlarda hem dersler verdi hem de kimisi proje kimisi yayın olmak üzere çeşitli çalışmalar yaptı. Bu iki alana ek olarak; Veritabanı Sistemleri, Veritabanı Yazılımları ve Semantik Web alanlarında uzmanlık seviyesinde bilgi sahibidir.

Bilimsel çalışmalara ek olarak 1999 yılında tamamlamış olduğu yüksek lisans tezinin çıktısı olan yazılım GYTE Kütüphanesinde 7 yıl boyunca kütüphane otomasyonu için kullanıldı. Ayrıca öğrencileriyle birlikte 2003 yılında geliştirdiği Öğrenci İşleri Otomasyonu projesi GYTE Öğrenci İşleri Dairesi tarafından bütün işlerin otomasyonu için 4 yıl boyunca kullanıldı.

Dr. Takcı’nın bugüne kadar 2 kitabı, 20 civarında makalesi ve 40 civarında bildirisi yayınlandı. Ayrıca Temmuz 2019 tarihinde bir ders kitabı çıkacaktır. Yayınlara ek olarak 2 adet TÜBİTAK projesinde, 1 adet SANTEZ projesinde, 2 adet BAP projesinde yürütücü ve araştırmacı olarak görev aldı. Birçok prestijli dergide; Editör, Bilim Kurulu Üyesi ve Hakem olarak görev aldı ve görevlerine devam etmektedir. Ayrıca SİU 2019 kapsamında kurultay başkanlığı görevi de yapan Dr. Takcı bilimsel faaliyetlerde bulunmaktan büyük zevk duymaktadır.

Bugüne kadar; Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesinde (Uzaktan Eğitim) dersler veren Dr. Takcı 2011 yılından bu yana Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 2016 yılından bu yana Gürün Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve 2018 yılından bu yana Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü görevlerini de yürüten Dr. Takcı çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışmalar ve diğer bilgilerin detayları için http://hidayettakci.com/ ziyaret edilebilir. Ayrıca uzaktan dahi olsa birlikte çalışmak isteyenler htakci@gmail.com adresi üzerinden iletişime geçebilirler.

Kurum Bilgileri

Birim
Mühendislik Fakültesi
Bölüm
Bilgisayar Mühendisliği
Ana Bilim Dalı
Bilgisayar Yazılımı

İletişim

E-posta
htakci@cumhuriyet.edu.tr
Web Sayfası
http://hidayettakci.com/
İş Telefonu
+90 346 219 1010 Dahili: 2271