General Information

Institutional Information: Teknoloji Fakültesi, Mekatronik Mühendisliği Bölümü, Elektronik Sistemleri A.B.D.
Research Areas: bioinformatics, Biocomputing, Artificial Intelligence, Computer Learning and Pattern Recognition, Computer Learning, Pattern Recognition and Image Processing, Neural Networks, Biomedical Image Processing, Bioinformatics

Names in Publications: Ozbudak O., Ozbudak Ozlem

Metrics

Publication

39

Citation (WoS)

54

H-Index (WoS)

5

Citation (Scopus)

113

H-Index (Scopus)

5

Citiation (TrDizin)

5

Project

5

Thesis Advisory

4
UN Sustainable Development Goals

Biography

1981 yılında Sivas’ta doğan Özlem (Özbudak) Polat ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. 2000 yılında Ankara Süleyman Demirel Sağlık Meslek Lisesi’nden “Hemşire” unvanı alarak mezun olmuştur. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Müh. bölümünü kazanarak üniversiteye giriş yapmış, 2002 yılında iç transfer ile aynı üniversitenin Elektronik ve Haberleşme Müh. bölümüne 3.88/4.00 ortalama ile geçmiş ve 2005 yılında “ADuC814 Mikrodenetleyicisi ile Dijital Termometre Tasarımı” isimli tez ile mezun olmuştur. Yüksek lisansta 2009 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Müh. programını “Yüz Resimlerinden Cinsiyet Tanıma” isimli tez ile bitirmiş olup aynı yıl yine aynı üniversite ve programda doktoraya başlamıştır. 2011-2012 yılları arasında 12 ay süreyle İtalya’da Pavia Üniversitesinde Prof. Dr. Virginio Cantoni danışmanlığında araştırmalar yapan Özlem Polat; 2015’te Prof. Dr. Zümray Dokur’un danışmanlığında “Protein fold classification and motif retrieval methods by using the primary and secondary structures” başlıklı tez çalışmasıyla doktorayı bitirmiştir.

Özlem Polat 2006-2013 yılları arasında İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünde, 2013-2016 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. 2016’da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başlamış, 2017 yılında bölümün kapanmasıyla aynı fakültenin Mekatronik Mühendisliği bölümünde çalışmaya devam etmiştir. Şuan evli ve iki çocuk sahibi olan Özlem Polat, halen bu görevine devam etmektedir.