Genel Bilgiler

Biyografi

04 Şubat 1985 yılında Sivas’ta doğdu. 1995 yılında Sivas Merkez Hasan Vardar İlkokulu’ndan, 2002 yılında ise Sivas Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. 2007 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği Bölümü’nü birincilikle tamamladı. Aynı üniversitede Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans eğitimini ana bilim dalı birinciliği derecesi ile 2011 yılında mezun oldu. Doktora eğitimini 2015 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim dalında tamamlayarak Dr. ünvanı aldı.

2008 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nda Spor Yöneticiliği Alan Türkiye Birincisi olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Eğitim Dairesi Başkanlığında Sportif Eğitim Uzmanı olarak göreve başladı. 2009 yılında Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı’nda görevlendirilen Gül, burada Yurtiçi Faaliyetler, Milli Sporculuk İşlemleri, Olimpiyat Hazırlık İşlemleri, Ulusal ve Uluslararası Organizasyonlar bölümlerinde görev aldı.

2010 yılında meslek hayatına Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Spor Yöneticiliği Bölümü’nde Arş. Gör. olarak devam eden Gül, 2015 yılında doktora eğitimini tamamladıktan sonra aynı üniversitede Yrd. Doç. Dr., 2019 yılında Doç. Dr., ünvanı aldı. 2013 ve 2016 yılları Arasında Spor Yöneticiliği Bölümü Eğitim Koordinatörlüğü yaptı. 2015-2016 yıllarında Yüksekokul yönetim kurulu üyeliği yaptı. 2016-2019 yılları arasında Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı Başkanlığı, 2016 yılından bu yana Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yüksek İrtifa Sportif Performans Araştırma Merkezi (YİSBAM) Müdürlüğü, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Kalite Komisyonu Üyeliği ve 2016-2019 yılları arasında Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okul Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

Gül, 2014 yılında İtalya Palermo Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak “ Türkiye’de Spor Yönetimi ve Son On Yılda Gerçekleştirdiği Yükseliş (Sport Management in Turkey and Its Rising in The Last Ten Years) ” başlığı altında ders verdi. 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri Las Vegas kentinde düzenlenen "The Next Generation of Wrestlers in the Olympic Movement: Developing Youth, Women and Men for the Future!" konulu bilimsel sempozyumda “The Analysis of Wrestling Coaches’ Behaviour Towards Their Athletes in Turkey” başlıklı çalışmasıyla “ INWR YOUNG RESEARCHER AWARD (Genç Araştırmacı Ödülü)” ödülü kazandı. Alanında yayınlanmış 20’nin üzerinde ulusal ve uluslararası makalesi ve 50’nin üzerinde ulusal ve uluslararası bildirisi olan Gül, spor bilimleri temalı birçok Panel, Sempozyum ve Kongre’de genel sekreterlik, genel koordinatörlük, moderatörlük ve bilim kurulu üyeliği yaptı.

1996 yılında güreş sporuna başlayan Gül, birçok ulusal ve uluslararası yarışmada madalya kazanmıştır. Bununla birlikte judo, jimnastik ve su kayağı ve futbol branşlarında da sporcu olarak yer almıştır. Aynı zamanda halen uluslararası güreş hakemi olarak görev yapmaktadır.

Birçok sivil toplum örgütünde aktif olarak görev alan Gül, 2006 yılında Sivas İmam Hatipliler Derneği’ni kuruluşunda görev aldı.

İleri düzeyde İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilen Gül, Evli ve 2 çocuk (1 erkek, 1 kız) babasıdır.

Kurum Bilgileri

Birim
Spor Bilimleri Fakültesi
Bölüm
Spor Yöneticiliği Bölümü
Ana Bilim Dalı
Spor Yönetim Bilimleri

İletişim

E-posta
mehmetgul@cumhuriyet.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.cumhuriyet.edu.tr/mehmetgul
İş Telefonu
+90 346 219 1250 Dahili: 4498
Fax Telefonu
+90 0346 219 1251
Ofis
Spor Bilimleri Fakültesi
Posta Adresi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi